Jak se zbavit obtížného škůdce bez chemie
Molice jsou drobný savý hmyz, který působí vážné škody na rostlinách. Narazit na ně můžeme ve sklenících i na venkovních záhonech, mezi jejich oblíbené rostliny patří zejména košťáloviny. Pokud napadenou rostlinou zatřesete, vylétne z ní roj malých mušek. Poškozené části rostlin žloutnou a odumírají. Molice jsou rovněž přenašeči chorob, zejména virových onemocnění. Jak se jich však zbavit bez použití chemických prostředku? Existuje pár zaručených tipů.
Důležitá je prevence
Na podzim záhony zryjte, tím likvidujete larvy a vajíčka škůdců, nejen molic. Dobře ukliďte posklizňové zbytky a listí, aby v nich nemohl přezimovat nežádoucí hmyz. Vysaďte na záhony afrikány a pelargonie, molice ale i mšice je nemají rády. Umístěte na zahradu hmyzí hotel, děrované cihly a snopečky slámy, podpoříte tím jejich přirozené nepřátele.
Nachystejte jim pasti
Při výskytu molic mohou pomoci lepové desky. Obsahují feromony lákající hmyz, který se na ně následně přilepí. Neobsahují škodlivé chemické látky a můžete je použit i ve skleníku nebo v bytě. Do mističky s vodou přidejte citron nebo citronové aroma. Vůně láká molice, které se následně ve vodě utopí.
Rostlinné postřiky
V boji s molicemi pomáhají rostlinné postřiky. Svařte 100 g vratiče v jednom litru vody a následně bez ředění aplikujte na rostliny i půdu. Nejlépe je postřik provádět preventivně. Odvar pomáhá i proti padlí. Při silném napadení rostlin použijte 250 g vratiče a 250 g rebarborových listů, které uvaříte ve 3 l vody. Nařeďte v poměru 1:1 s vodou a aplikujte každý druhý den, tím zasáhnete i líhnoucí larvy, které jsou nejcitlivější a škůdci tak nebudou mít šanci.
Tymiánové mlžení je ekologický prostředek na rostlinné bázi, je pomocníkem proti savému hmyzu jako jsou mšice, molice a svilušky.
Pozvěte si na pomoc predátora
Molice ve skleníku můžete likvidovat pomocí parazitické vosičky Encarsia formosa. Jedná se o velice účinnou metodu, která má dokonce lepší výsledky než použití chemických postřiků. Navíc jsou zaměřeny pouze na cílový organizmus a neohrožují jiný prospěšný hmyz. Vosičky jsou umístěny na kartách, které rozvěsíte ve skleníku nebo fóliovníku. Samičky, které se vylíhnou, nakladou vajíčka do larev molic, tím dochází k snižování počtu škůdců. Následně se líhne nová generace vosiček a celý proces se opakuje. Vosičky budou ve skleníku do doby než zcela vymizí napadení škůdcem.