Existuje fungující recept na invazi slunéček? 

Kdo by neznal slunéčko, i každé malé dítě ví, že vypadá jako malý brouček s tečkami na zádech. Slunéčko dokáže být i užitečné, ale někdy jich je zkrátka moc. V poslední době se navíc množí slunéčko východní neboli asijské, které požírá mšice, ale současně napadá také hmyz, který je užitečný. Není proto divu, že ho lidé doma nechtějí. 

Slunéčka a zahrady 

Slunéčko je hmyz, se kterým se můžete setkat prakticky kdekoliv. Dost často ho pak můžete vidět na zahradách, kde často doslova obklopuje přítomnou zeleň, neboť se velmi rychle a snadno množí. Nejčastěji můžeme spatřit slunéčka v období babího léta, kdy si hledají svá zimoviště. Smutnou pravdou je, že slunéčka východní v počtech brzy naše původní slunéčka pravděpodobně převálcují. 

Slunéčka mohou požírat mšice a tím být užitečné. Navíc ale likvidují larvy mnohého užitečného hmyzu. Slunéčka také vypouštějí žlutou tekutinu obsahující toxiny, které dráždí sliznice mnohých domácích mazlíčků i lidí. O důvod víc se jich zbavit. 

Pryč se slunéčky 

Doufáte-li v zázračný recept na likvidaci slunéček, budete asi zklamaní. Doma se jich zbavíte jednoduše mechanickým odstraněním, neluxujte je ani na ně nešlapte. Slunéčka nemusíte po sesbírání likvidovat (pokud se jedná o ta původní, u těch asijských je to na místě), odneste je na místo, kde budou ku prospěchu. Pokud máte doma skleník, odneste je třeba tam. 

Pouhým setřesením z lopatky se jich ale nezbavíte. Za teplého počasí se nejspíš brzy vrátí zpět. Odvezete je proto raději někam dál do přírody. Na podzim je třeba sbírat slunéčka pečlivě a pravidelně. Pokud je totiž včas neodstraníte, počítejte s tím, že se u vás usadí, schovají se, a ve chvíli, kdy jim dojdou zimní zásoby, tedy zhruba kolem Vánoc, vylezou a budou shánět potravu. Je proto pravděpodobné, že jich v bytě najdete poměrně dost. Sbírat slunéčka se proto vyplatí.