Jak chránit své zaměstnance na pracovišti před koronavirem?
I když řada zaměstnavatelů doufala v to, že se boj s koronavirem chýlí ke konci, není tomu ani zdaleka tak. Ukazuje se, že boj s koronavirem teprve vypukává a že to nejhorší teprve přijde. Aby se firma udržela nad vodou, je důležité nepodceňovat veškerá hygienická opatření, která nařizuje stát či BOZP. S hygienickými opatřeními, které spějí k ochraně zdraví zaměstnanců pomůže i firma Extéria, která je specialistou, respektive poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO nejen u nás.
Způsobů, jak chránit zaměstnance proti panujícím koronavirem je rovnou několik. Předně se nesmí zapomínat na doplňování dezinfekčních prostředků, jež jsou k dispozici na pracovišti. Samozřejmě je vhodné dbát na dodržování dvoumetrového rozestupu, pakliže je to ve firmě možné, a v neposlední řadě by měli zaměstnanci nosit ochranu dýchacích cest.
Ochrana dýchadel jako chránící pracovní prostředek
Jen v hrstce společností jsme se setkávali s tím, že museli mít zaměstnanci ochranu dýchadel. Člověk si říkal, že se v nich musí opravdu těžce pracovat. Nikdo by si ale nepomyslel, že se ochrana dýchadel stane součástí i takového podniku, ve kterém toto dřív nebylo potřebné. A ono se to stalo.
Ochrana dýchadel se stala nedílnou součástí ochranných pracovních prostředků, které musí zaměstnavatelé zajistit svým zaměstnancům, aby došlo k ochraně jejich zdraví.
Co spadá do ochrany dýchadel?
Aktuálně existuje rovnou několik typů ochrany dýchadel. Je jím respirátor a dále potom maska s filtry. POZOR – rouška se do prostředků chránicích dýchadla nepočítá. Důvodem toho je fakt, že rouška nechrání nositele, ale jeho okolí. Respirátor stejně jako maska s filtry však ochraňuje přímo jejich nositele.
Respirátor dokáže podle odborníků ochránit jak před netoxickým prachem, tak před prachem s dráždivým účinkem, funguje samozřejmě velmi zdatně i v boji proti toxickým částicím, virům nebo sporám a bakteriím. Maska s filtry je o něco účinnější ochrana dýchadel, za to je však i dražší.