Jak poznat syndrom vyhoření?
Pracujete od rána do večera a máte stále pocit, že nestíháte? Že nejste dost rychlí, neodvádíte kvalitní práci a výčitky jsou vašimi věrnými „kamarády“? Potýkáte se s únavou, zapomínáte, či snad bojujete se stavy vyčerpanosti? Jestliže tyto symptomy přikládáte vašemu nedostatečnému pracovnímu tempu, zastavte! Možná právě pro vás budou následující řádky.
Přetížení lidé zpravidla nevidí, že je postihl syndrom vyhoření
Jakmile začínáte znát pouze cestu do práce a zpět, aniž byste věnovali čas na dostatek odpočinku, blížíte se pomalými kroky, ale jistě k syndromu vyhoření. Tělo a psychika potřebují zrelaxovat po náročném pracovním vypětí. Jestliže máte pocit, že odpočinek je jen marně utracený čas, přestáváte dělat věci, které vás dříve bavily, dříve či později vás dožene vyčerpanost. Tělo nepřesvědčíte. Jakmile toho bude mít už dost, zradí vás, a pro vás v tu nejnevhodnější dobu.
Proto zpomalte a jestliže to nedokážete sami, vyhledejte odbornou pomoc. Není se zač stydět, naopak je znakem síly přiznat si, že nevidím cestu dál. To, že v zaměstnání nestíháte svou práci, nemusí svědčit o vaší nedokonalosti, nýbrž o tom, že si na svá bedra necháváte stále nakládat více a více práce. Není ojedinělým případem, kdy po zhroucení zaměstnance z důvodu syndromu vyhoření firma na jeho pracovní pozici přijala dva nebo dokonce i tři zaměstnance!
Jaké jsou nejčastější příznaky syndromu vyhoření
Některé z běžných příznaků syndromu vyhoření zahrnují chronickou únavu, neschopnost koncentrace, podrážděnost či pocity neúspěšnosti. Tuto nemoc mohou doprovázet i fyzické příznaky, jako jsou časté bolesti hlavy, svalové napětí, problémy se spánkem. Navíc člověk ztrácí radost ze samotné práce a nenápadně se vytrácejí koníčky, jež dříve aktivně provozoval.
Nicméně je důležité si uvědomit, že syndrom vyhoření nemusí postihovat pouze profesionály, ale může se objevit i u studentů, rodičů, lidí, kteří pečují o druhé apod.