Jaká je ideální výška schodu v interiéru?
Co bývá součástí každého domova? Většinou schody, které spojují přízemí s prvním patrem a díky nimž je dům větší, respektive prostornější. Ideální pro rodiny s více členy. Pokud přemýšlíte nad tím, že právě schody zakomponujete do svého příbytku, nabízí se otázka, jaká je ideální výška schodu. Nad tímto parametrem se musíte zamyslet už při navrhování schodiště, jelikož se jedná o jeden ze základních parametrů.
Normy můžou poradit
Pokud nevíte, odkud se odrazit nebo jak vlastně určit výšku schodu, poradí vám normy. Stejně jako při určování ideální výšky parapetu nebo umyvadla, i v tomto se k normám musíte trochu přiklonit. V tomto případě vám budou nejvíce nápomocné normy ČSN 73 4130, která určuje základní ustanovení, dále norma ČSN 74 3305, která se zase zaměřuje na ochranné zábradlí a poté požární bezpečnost staveb (pro bydlení a ubytování) čili norma ŠSN 73 0833.
Obecně platí, že se při klasickém schodišti musíte dívat na několik faktorů, mezi které patří například sklon schodiště, šířka schodu, dále také počet stupňů, podchodnou výšku, samozřejmě i výšku zábradlí či průchodnou výšku.
Výška schodu – obecné rady
V praxi je tedy určování adekvátní výšky schodu velice individuální záležitostí, ovšem takové obecné rady mohou být příjemným odrazovým můstkem, který bezesporu oceníte. Za optimální výšku schodišťového stupně se považuje 150-180 milimetrů v bytové zástavbě. Všechny schody následovně musí být stejně vysoké. Konstrukční výška podlaží se poté podělí odhadnutým počtem schodišťových stupňů a vyjde pak přesná výška schodu.
Co dalšího je zapotřebí spočítat?
Výška schodu není jediný parametr, který je zapotřebí zohlednit při návrhu schodiště. Musíte pamatovat také na šířku schodu, kterou jsme již zmiňovali. Za optimální šířku se považuje schod o 250-300 milimetrech.