Nejčastější nemoci chovaných želv

Želvy patří k oblíbeným domácím mazlíčkům, a to zejména pro jejich dlouhověkost a poměrně nízké nároky. Ke spokojenému životu jim většinou stačí čisté terárium a vhodná potrava, případně také menší venkovní voliéra jako výběh. Někdy se ale může stát, že želva, stejně jako jakýkoliv jiný tvor, onemocní. Zároveň je ale rozpoznání nemoci jen velmi obtížné, jelikož nemají vyvinuté mimické pohyby obličeje.

Jak poznat nejběžnější nemoci?

Nejčastějším problémem želv bývá začervení, a to zejména v případě, že přichází do styku s jinými želvami nebo dalšími domácími mazlíčky. Želvy napadené cizopasníky ztrácí na váze a mají problémy s vyměšováním.

I želvy se mohou potýkat s infekcí, rýmou nebo dokonce zápalem plic. Respirační problémy se projevují lapáním po dechu (želva vytahuje hlavu směrem dopředu a nahoru) a sípavými zvuky. Rýmu poznáme podle nepravidelného dýchání a výtoku z nosu.

Sledujte tvar krunýře

Krunýř zdravé želvy má pravidelný tvar. Pokud se vyboulí, nebo naopak zploští či se v něm vytvoří prohlubně, jedná se o deformaci krunýře způsobenou nedostatkem vitamínů a vápníku. Může se ale objevit i v důsledku překrmování nebo příliš vysoké teploty v teráriu.

Křivice se projevuje až gumovou strukturou krunýře, který se snadno promáčkne a deformuje. Toto onemocnění je následkem nedostatku vitamínů, vápníku a UV záření. Upravením podmínek se krunýř opět zpevní, ale zůstane částečně zdeformovaný.

Avitaminóza neboli nedostatek vitamínů může mít za následek deformaci čelisti. Tento stav může vzniknout i při dlouhodobém podávání měkké stravy. Stav je pro želvu nebezpečný, jelikož jí ztěžuje přijímání potravy.

Prolaps kloaky může způsobit výhřez pohlavních orgánů nebo části střeva. Příčiny se různí, může se jednat o poruchu metabolismu, močové kameny, zadržení snůšky nebo zácpu, vždy je ale lepší podrobit želvu vyšetření. Prolaps je nebezpečný, protože může dojít k poranění vyhřezlých částí.