Některé drůbeží nemoci jsou přenosné na člověka
Chovatelé drůbeže by měli vždy dbát na to, aby se chovali obezřetně. Existuje totiž několik nemocí, které jsou přenosné právě z těchto zvířat na člověka. Jak se projevují a jak jim předcházet?
Čmelík kuří
Myslíte si, že čmelíci napadají pouze drůbež? Bohužel tomu tak není. Čmelík kuří se zabydluje nejčastěji v peří slepic a další drůbeže. Zde zůstává a množí se. Pokud jdete vybírat vejce, nebo čistíte prostory kurníku, mohou se přemístit také na vás. Nezbývá, než pravidelně uklízet v drůbežím domku. Můžete peří drůbeže pravidelně postříkat přípravky proti čmelíkům, nebo vsadit na starý a účinný postup. Sice nebudou slepice krásně čisté, ale budou zdravé. Jaký je trik? Dopřejte jim dostatečné množství popele. Slepice, které se popelí, nemají se čmelíky potíže.
Newcastleská nemoc, drůbeží mor
Tato nemoc je virového původu. Postihuje všechny druhy hrabavé drůbeže. Newcastleská nemoc je také přenosná na člověka a projevuje se podobně jako běžné chřipkové onemocnění. Proti této nemoci se dá drůbež očkovat. A jak se na člověka přenáší? Nejčastěji kontaktem s trusem, masem nebo vejcem nakaženého zvířete. Newcastleská nemoc je známa také jako drůbeží mor.
Salmonelóza
Střevní onemocnění postihuje zvířata, které během chvíle trpí silným průjmem. Zvířata jsou apatická a trápí je také křeče. U mladých jedinců dochází při salmonelóze k úhynu. Některé druhy této nemoci jsou přitom přenosné i na člověka. Přenáší se pomocí trusu, nedovařených vajec nebo masa, které neprošlo dostatečnou tepelnou úpravou.
Jak předcházet vzniku nemocí? Udržujte zvířata v čistotě, při vyklízení kurníků používejte gumové rukavice a oblékejte si pracovní oděvy, které vyperete na vysoké teploty. A v neposlední řadě dbejte na to, aby měla zvířata přístup k čisté vodě a ke krmivu, které není zkvašené nebo jinak závadné.