Oves dobrým zdrojem betaglukanů. Proč se vyplatí tuto látku znát?

Betaglukan je ve vodě rozpustná vláknina, která má velmi příznivé účinky na zdraví. Spousta lidí ví, že je obsažena v hlívě ústřičné, dobrým zdrojem jsou ale také jiné houby. A jedním z nejlepších zdrojů je také oves. Oves obsahuje více rozpustné vlákniny, než jiné obiloviny. To má za následek pomalejší trávení a dlouhý pocit sytosti. Obojí upotřebíte u hubnutí, ale také ze zdravotního hlediska. Betaglukany příznivě fungují na imunitní systém člověka, trávení a také kardiovaskulární zdraví.

Ovesné otruby

Když se řekne ovesné otruby, spousta lidí se začne ošívat. Nejedná se o krmení pro prasata? Ukázalo se ale, že otruby jsou velmi prospěšné právě pro člověka. Vyrábí se odstraněním škrobového obsahu zrna. Jsou bohatá na vlákninu, zejména na tu rozpustnou – betaglukany. Kromě toho obsahují ovesné otruby také poměrně velké množství bílkovin. Ty jsou skvělé na snídani, když se snažíte zhubnout, protože i ony přispívají k pocitu sytosti.

Obliba ovsa

Oves je sám o sobě bezlepkový, takže jej preferují také lidé, kteří musí lepek vyloučit ze své stravy. Pokud i vy hledáte bezlepkovou alternativu, zaměřte se na certifikované prodejce. Oves se totiž velmi často zpracovává v provozech, kde jsou zpracovávány i jiné druhy obilovin. Ty už ale bezlepkové nejsou, a tak by mohlo dojít ke křížové kontaminaci potravin. Vzhledem k tomu, že oves obsahuje více rozpustné vlákniny, je považován za zdravější a výživnější, než ostatní obiloviny.

Vliv betaglukanu na zdraví

Betaglukan je stále ještě předmětem zkoumání a studií. Dnes můžeme hovořit o jeho prokázaných schopnostech na snížení cholesterolu, což ovlivňuje kardiovaskulární zdraví. Navíc se hovoří o jeho schopnost regulace krevního tlaku, avšak zde je zapotřebí více studií. Kromě toho je betaglukan důležitý také pro lepší imunitní systém. Jeho každodenní konzumace snižuje riziko vzniku některých chorob.