Ryby a barvy – mají barevné nástrahy vůbec smysl?
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak ryby vnímají barvy? Ať už jde o krmná boilies, třpytky nebo tygří ořech, lze se setkat s pestrou škálou přírodních i vysoce kontrastních barev. Mají ale pro ryby samotné vůbec nějaký význam?
Ryby barvy vidí, ale…
Ryby mají v oku tyčinky i čípky, což znamená, že dokážou vidět barvy. A to dokonce podobně jako my, lidé. Problém je, že žijí v odlišném prostředí a voda, obzvláště ta hluboká, barvy zkresluje. Světlo o krátké vlnové délce totiž proniká jen do horních vrstev vodního sloupce, a tak třeba červená či oranžová návnada hladinou nebude mít hluboko pod hladinou žádný efekt. Daleko lépe zde bude fungovat modrá až fialová. Žlutou a zelenou zkuste používat ve středních hloubkách.
Ryby, a především ty naše, sladkovodní, jsou krátkozraké. Jak moc záleží samozřejmě na druhu ryby, pstruh dohlédne dál než třeba kapr. Je to dáno prostředím, ve kterém žijí – pro kapry je v hluboké vodě s viditelností sotva metr před sebe dalekozrakost k ničemu. Dalším podstatným faktorem je i velký zorný úhel, avšak přímo před sebou mají ryby slepý bod.
Jak využít barvy ve svůj prospěch?
Barevné nástrahy mají za cíl ryby zaujmout, a to především ty mladé, které ještě nemají s rybáři tolik zkušeností. Je ale dobré barvu trochu přizpůsobit hloubce, v jaké chytáme, a také tomu, zda je voda zakalená či nikoliv.
Správná návnada nemá lákat jen barvou, ale i pohybem a vůní. K tomu lze využít nejrůznější dipy Carp Inferno a vést návnadu pomalým rotačním pohybem, který co nejvíce připomene živou rybu. Svou roli hraje i barva a tloušťka vlasce.
V neposlední řadě je třeba zmínit i barvy oblečení pro rybáře. Ne nadarmo na břehu potkáte lovce spíš v neutrálních a přírodních barvách či maskáčích. Ryby totiž dokážou přes vodní hladinu registrovat světlé barvy a odlesky, které je plaší a odhání pryč. Pozor také na stín dopadající na vodní hladinu, zejména v mělkých vodách.