S hutními materiály se setkáme ve strojírenství. Jaké se nejvíce využívají?
Strojírenství je dnes obor, který považujeme za tahouna české ekonomiky. Tomuto označení se nemůžeme divit, přece jen strojírenství tu bylo, je a bude. Pro mnohé lidi je tento obor jediným oborem, kde mají jistou práci i do budoucna. Nicméně strojírenství jako takové je pro mnohé lidi záhadou. Přece jen se většinou setkáte až s konečnými výrobky, nejste přítomni při výrobě. Samotná strojírenská výroba je tedy velký oříšek a záhada. Prozraďme si tedy aspoň základní výrobní procesy, jimiž musí jednotlivé materiály projít, než se z nich stane konečný výrobek. Mimo jiné si také prozraďme, jaké hutní materiály se při strojírenské výrobě nejvíce využívají.
To, že se při strojírenské výrobě využívají hutní materiály, je moc dobře známá věc, ovšem je třeba ji připomenout. Přece jen se mnozí lidé setkávají nyní se strojírenstvím poprvé.
Jaké hutní materiály se při strojírenské výrobě nejvíce využívají?
Při strojírenské výrobě se nejvíce využívá ocel, což je poměrně pevný materiál, který je zároveň velmi odolný. Mimo jiné se také pyšní dlouhou životností, čímž se nemůže chlubit každý materiál. V porovnání s hodně používaným ocelovým plechem je samotná ocel královna. Ocelový plech totiž nevydrží tak dlouho a to, co ocel. Ocelový plech bohužel často podléhá korozi, ovšem je možné proti korozi bojovat, a to různými nátěry či pozinkováním.
Mimo jiné se využívají také klasické plechy, trubky nebo také takzvané jäkly.
Jakými výrobními procesy prochází hutní materiály?
Jak jsme zmínili, nahlédneme krapet pod pokličku strojírenské společnosti. Jednotlivé hutní materiály musí projít mnohými výrobními procesy. Prochází například rovnáním, kdy jsou zničeny veškeré deformace, které vznikly při tryskání. Nesmíme zapomenout ani na vrtání a řezání závitu, pálení materiálu je také jeden z výrobních procesů stejně jako ohraňování materiálu.
Strojírenskou výrobou se zabývá například společnost MSC MetPro, a. s.