Typy izolací, nad kterými uvažovat v případě zateplení rodinného domu
Zateplením domu můžete dosáhnout snížení energetické náročnosti své budovy – a tím můžete ušetřit i náklady na energie domu. Existuje výpočet, podle kterého se určuje energetická náročnost jednotlivých budov. U starších domů jsou hlavními faktory ke snížení této náročnosti jednak zateplení domu, jednak také výměna oken. To, jaký typ izolace stropu či jiného při zateplení zvolíte, může energetickou náročnost domu také ovlivnit. Zde jsou nejčastější typy izolací.
Foukaná izolace
Obrovskou výhodou foukané izolace je rychlost. Tato izolace se aplikuje foukáním do dutin konstrukce. Jedná se o lehký materiál, který nezatěžuje budovu. Izolace je tepelná i zvuková. Lze ji použít i na stropy, půdy a šikminy střech. Vyznačuje se také použitím v těžko přístupných místech. Materiál je nehořlavý a nesléhává.
TIP: Pokud nevíte, jestli máte nárok na získání dotace na rekonstrukci či zateplení, tak zkuste se poradit s odborníky, stačí kontaktovat na webu www.zelena-dotace.cz
Pěnový polystyren
Jedná se o asi nejčastěji používaný materiál k zateplování domů, protože jeho cena je příznivá a vlastnosti dostačující. Pokud chcete, aby izolační vrstva byla o něco užší, zvolte namísto bílého polystyrenu ten šedý, protože má ještě až o 20 % nižší tepelnou vodivost. Pokud existuje problém s vlhkostí stěn, měl by být před aplikací pěnového polystyrenu jako izolace tento problém vyřešen.
Fenolická pěna
Tam, kde je zapotřebí minimalizovat tloušťku izolace, se používá fenolická pěna. Ta má sama o sobě malou mechanickou pevnost, takže je oboustranně upravena skelným rounem. Je drahá, takže se používá v problematických místech, jako jsou například špalety oken nebo při nedostatečném přesahu střechy – tedy tam, kde by bylo nutné investovat mnohem vyšší náklady. Nejedná se o příliš běžný materiál, takže někteří řemeslníci či společnosti s nimi mohou mít nedostatečné zkušenosti.
Minerální vata
Minerální vata je nehořlavá, a kromě tepelné izolace se vyznačuje i tou zvukovou. Existují speciální lamely, které se používají i na nerovné stěny, protože se dají ohýbat. Práce s minerální vatou ale není rozhodně nic jednoduchého a také její cena může být oproti polystyrenu až dvojnásobná. Je propustná pro vodní páru, takže se hodí ke stavbám, u kterých existují problémy s vlhkostí.