Venkovní dlažba, která vydrží. Jaký postup dodržet?

Chystáte se okolo svého domu vydláždit místa, která budou sloužit jako chodníky, nebo jako pevné místo pro zahradní odpočinek pod altánkem? Podívejte se, jak to udělat, aby vám dlažba skutečně vydržela. Na co si dát pozor?  

Podklad je důležitý 

Více než vše ostatní je při pokládání dlažby nutné dodržet přesný postup pro práci se zeminou. Právě výkopové práce od profesionální firmy vám mnohdy ušetří nekonečné nervy. Svépomocí se vám totiž nemusí podařit vykopat dostatečně hluboký výkop, který následně vyplníte potřebným materiálem. Základ pro dlažbu je přitom pro její budoucí životnost zásadní. Bez kvalitního podkladu nemůžete čekat, že vám vydrží dlažba rovná po několik dlouhých let. Zde se rozhodně nevyplatí šetřit.  

Záleží na spádu 

Zejména pokud je dlažba rozlehlejší, musíte ji mít dobře vyspádovanou. Celá plocha by měla být vyspádovaná vždy směrem od stavby. Nikdy se vám tak nestane, že v době delších dešťů bude mít váš dům potíže se zatékající vlhkostí, která by k němu proudila právě pomocí špatně vyspádované dlažby.  

Jak správně pokládat 

Když máte určenou výšku obrubníků, bude se od něj odvíjet také výška dlažby. Ta by měla být pokládána vždy tak vysoko, aby o více než centimetr převyšovala vámi zvolenou výšku obrubníků. Nutné je zde však zdůraznit, že toto převýšení by mělo být dodrženo po zdusání dlažby. Tento postup se vám opět osvědčí v případě, že začne pršet. Voda bude snáze odtékat. Pokud je povrch tvořen dlažebními kostkami, měli byste mezi nimi dodržet rozestup zhruba tří milimetrů.  

Krátíme dlažbu 

Asi ve všech případech se nás bude týkat povinnost některé kusy dlažby rozměrově upravit. V tomto případě se hodí mít po ruce štípačka nebo řezačka na dlažbu. Pokud nemáte možnost si ji zapůjčit, poslouží i úhlová bruska s brusným kotoučem určeným na kámen či beton.  

Aby vám dlažba vydržela po dlouhou dobu, je zejména potřeba vytvořit kvalitní podklad.